Angajam consilier juridic în municipiul Bălți

AO ,,CASMED’’ angajează Consilier juridic

Locul: mun. Bălți

Perioada de angajare: ianuarie 2024 – decembrie 2024 (cu posibilitate de extindere)

Termen limită pentru aplicare: Dosarele vor fi acceptate până la identificarea unei candidaturi potrivite. Revizuirea va avea loc o dată pe săptămână.

Contextul:

Proiectul “Sprijinirea refugiaților din Ucraina și consolidarea coeziunii sociale și integrării în Moldova” prevede asistență umanitară și suport pentru refugiații din Ucraina care se află pe teritoriul Republicii Moldova. Scopul proiectului este de a contribui la furnizarea serviciilor ca răspuns de urgență sustenabilă și de calitate pentru refugiații ucraineni, afectați de criză, și populației locale vulnerabile din Republica Moldova.

Descrierea postului:

Consilierul juridic va furniza asistență și consiliere juridică specializată pentru refugiați, contribuind la asigurarea drepturilor acestora în conformitate cu legislația națională și internațională.

Responsabilități:

Consiliere juridică:

  • Oferirea de consiliere juridică personalizată și adaptată nevoilor individuale ale refugiaților, inclusiv facilitarea integrării sociale și economice.
  • Asigurarea accesului refugiaților la informații clare și ușor de înțeles referitoare la drepturile lor și la procedurile legale.
  • Asigurarea accesului refugiaților la reprezentare juridică în fața instanțelor de judecată sau a altor autorități, atunci când este necesar.

Informare și asistență:

  • Facilitarea accesului refugiaților la resurse esențiale (locuințe, servicii medicale, asistență psihosocială).
  • Organizarea de ateliere și sesiuni informative pentru a educa comunitatea de refugiați cu privire la drepturile lor și la resursele disponibile.
  • Oferirea sprijinului refugiaților în obținerea de documente de identitate și de alte documente necesare pentru a-și exercita drepturile.
  • Elaborarea de materiale informative și educative cu privire la drepturile refugiaților.

Elaborare propuneri și advocacy:

  • Elaborarea de propuneri de modificări ale cadrului legal, bazate pe analiza și efectuate cu beneficiarii și actorii locali.
  • Documentarea detaliată a propunerilor și prezentarea acestora autorităților competente, asigurându-se că vocea beneficiarilor este reflectată corespunzător.
  • Colaborarea cu organizații și instituții locale și naționale pentru a promova drepturile refugiaților.

Cerințe față de candidați:

  • Diplomă de studii superioare în domeniul dreptului,
  • Abilități excelente de comunicare internă și externă, prezentare, planificare și organizare;
  • Cunoașterea în detaliu a pachetului Microsoft Office;
  • Capacitatea de soluționare operativă a problemelor, multitasking;
  • Responsabilitate, atenție la detalii, capacitate de a păstra confidențialitatea, integritate și discreție;
  • Cunoașterea limbii ruse: avansat, română – avansat, engleză – constituie un avantaj;
  • Experiența pe o poziție similară constituie un avantaj;
  • Disponibilitate pentru deplasări în regiune;
  • Permis de conducere cat. B constituie un avantaj.

Beneficii:

  • Posibilitatea de formare şi instruire permanentă;
  • Posibilitate de creștere profesională.

Dosarul candidatului va include:

  • CV-ul candidatului;
  • Scrisoarea de intenție;
  • Indicarea a două referințe şi datele de contact ale acestora.

Aplicare la concurs:

Persoanele interesate vor depune dosarul de aplicare, care va conține obligatoriu: scrisoarea de intenție și CV-ul. Dosarul va fi depus în format electronic, la adresa email: office@casmed.md cu titlul ”Concurs Consilier juridic”. Doar candidații preselectați vor fi invitați la interviu.