Inițiativa „Moldova pentru Pace” și AO „Laolaltă” angajează Asistent/ă de program pentru Academia Voluntarilor din cadrul Centrului Comunitar / Инициатива «Молдова за мир» и АО «Laolalta» приглашают на работу Ассистента программы Волонтерской Академии

RO (ниже на русском)

„Moldova pentru Pace” este o inițiativă civică creată pentru a oferi asistență refugiatelor și refugiaților în urma invaziei ruse în Ucraina.

De la începutul războiului, am contribuit la eforturile de gestionare a fluxului de migrație din țara vecină. Lucrăm pe mai multe direcții: asigurare cu produse (alimentare, de igienă, pentru copii), identificarea de cazare și transport gratuit, protecția drepturilor omului, monitorizarea situației de la punctul de trecere Palanca, gestionarea voluntarilor, oferirea de informație corectă și actualizată etc.

„Laolaltă” este asociația obștească fondată în 2020 din membrii Inițiativei „Împreună Împotriva Covid-19”. Misiunea organizației este să contribuie la dezvoltarea mediului de voluntariat, prin promovarea spiritului civic, empatiei și solidarității în societate, în care fiecare persoană se poate implica și contribui la dezvoltarea comunității sale.

„Academia Voluntarilor” este inițiativa de coordonare și instruire a voluntarilor pe lângă Centrul Comunitar 151 și Moldova pentru Pace.

Despre job

Căutăm persoane care împărtășesc valorile noastre și care vor contribui la dezvoltarea inițiativei. Fiecare viitor/oare angajat/ă va trebui să semneze Codul de Etică care, în primul rând prevede, tratarea refugiatelor și refugiaților cu demnitate, respect, empatie și grijă. Înțelegând că refugiata/refugiatul e în primul rând un om într-o situație extrem de dificilă și nu reprezentantul unui grup etnic, social, etc.
Angajata sau angajatul va trebui să creeze evenimente și oportunități, în care aceștia să poată să interacționeze cu localnicii, și să asiste coordonarea activității zilnice a Academiei Voluntarilor din cadrul Centrului Comunitar 151 și Inițiativa „Moldova pentru Pace”.

Obiectivele postului

  • Pregătirea și organizarea activităților în cadrul Academiei și asigurarea resurselor necesare.
  • Asigurarea comunicării cu partenerii Academiei Voluntarilor (Centrul Comunitar, Moldova Pentru Pace, Voluntarii și Donatorii).
  • Asigurarea comunicării cu beneficiarii Academiei Voluntarilor.
  • Asigurarea interacțiunii cu prestatorii de servicii pentru evenimentele planificate.

Descrierea sarcinilor / atribuţiilor / activităţilor postului

  • Asistarea echipei în realizarea activităţilor de proiect și în sarcinile administrative ale proiectului.
  • Participarea la ședințele echipei de proiect.
  • Întocmirea minutelor (notițelor) la ședințele echipei de proiect.
  • Organizarea logistică a seminarelor, instruirilor, vizitelor de studiu, atelierelor de lucru, şedinţelor de evaluare, etc.
  • Colectarea și păstrarea datelor, informației legate de proiect pentru documentare, clarificare, informare și raportare și stocarea acesteia în google drive și fizic.
  • Elaborarea, redactarea și expedierea scrisorilor, mesajelor către parteneri, instituții și beneficiari.
  • Participare la crearea şi evaluarea procedurilor de lucru.
  • Participare la evenimentele Academiei și asigurarea pregatirii acestora.
  • Solicitarea şi selectarea ofertelor pentru prestarea serviciilor în cadrul proiectului (tipografii, birotică, alimentaţie, servicii etc.).
  • Întocmirea rapoartelor lunare de activitate.

Cerințe

  • Experiență în domeniu.
  • Studii în management, științe sociale, educație, jurnalism, comunicare sau alte domenii relevante.
  • Abilităţi de lucru independent şi în echipă;
  • Cunoașterea limbilor română, rusă (engleză - un beneficiu).

Ce oferim

  • Regim de lucru hibrid (la birou sau de acasă), cu ore flexibile și autonomie;
  • Salariu motivant;
  • Un mediu prietenos de lucru cu o echipă multidisciplinară;
  • Activități de teambuilding.

Tipul de activitate: Part-time

Perioada de angajare: Septembrie – Decembrie 2022, cu posibilitatea de extentindere a termenului

Disponibilitatea postului: Septembrie 2022

Dosarul de aplicare trebuie să conțină:

  • CV-ul (de maxim două pagini)
  • Scrisoare de motivare (de maxim o pagină).
  • Numele la două persoane pentru recomandări.

Transmite dosarul de aplicare până pe 15/09/2022, ora 12:00  pe adresa communitycenter151@gmail.com, cu titlul ”Concurs Asistent/ă de Program Volunteer Academy”.

Datele personale vor fi procesate doar pentru scopuri de angajare.

RU

«Молдова за мир» — это гражданская инициатива, созданная для оказания помощи беженцам и беженцам после российского вторжения в Украину.

С начала войны мы внесли свой вклад в управление миграционным потоком из соседней страны. Мы работаем в нескольких направлениях: предоставление продуктов (продукты питания, средства гигиены, для детей), определение жилья и бесплатного транспорта, защита прав человека, мониторинг ситуации на пункте пропуска Паланка, управление волонтерами, предоставление правильной и актуальной информации и т.д.

«Laolalta» — общественное объединение, основанное в 2020 году участниками инициативы «Вместе против Covid-19». Миссия организации – способствовать развитию волонтерской среды, способствуя развитию гражданского духа, эмпатии и солидарности в обществе, в котором каждый человек может принять участие и внести свой вклад в развитие своего сообщества.

«Волонтерская академия» является инициативой по координации и обучению волонтеров в дополнение к Общественному центру 151 и «Молдова за мир».

О работе

Мы ищем людей, которые разделяют наши ценности и будут способствовать развитию инициативы. Каждый будущий сотрудник должен будет подписать Кодекс этики, который, прежде всего, предусматривает достойное, уважительное, сочувственное и заботливое обращение с беженцами. Понимание того, что беженец – это в первую очередь человек, находящийся в крайне сложной ситуации, а не представитель этнической, социальной и т.п. группы.
Для создания мероприятий и возможностей, где они могут взаимодействовать с местными жителями, а сами бенефициары организовывать мероприятия под руководством менеджера или менеджера мероприятий Общественного центра 151 (Центр).

Цели работы

  • Подготовка и организация деятельности в рамках Академии и обеспечение необходимыми ресурсами.
  • Обеспечение связи с партнерами Академии волонтеров (Общественный центр, Молдова за мир, волонтеры и доноры).
  • Обеспечение связи с бенефициарами Волонтерской Академии.
  • Обеспечение взаимодействия с поставщиками услуг по запланированным мероприятиям.

Обязанности и ответственность

  • Помощь команде в выполнении проектной деятельности и в административных задачах проекта.
  • Участие в совещаниях команды проекта.
  • Подготовка протоколов (заметок) на собраниях команды проекта.
  • Логистическая организация семинаров, тренингов, ознакомительных поездок, рабочих совещаний, оценочных совещаний и т. д.
  • Сбор и сохранение данных, информации, связанной с проектом, для документирования, уточнения, информации и отчетности, а также их хранение на Google Drive и физически.
  • Разработка, составление и отправка писем, сообщений партнерам, учреждениям и бенефициарам.
  • Участие в создании и оценке рабочих процедур.
  • Участие в мероприятиях Академии и обеспечение их подготовки.
  • Запрос и подбор предложений на оказание услуг в рамках проекта (типография, оргтехника, питание, услуги и т.д.).
  • Подготовка ежемесячных отчетов о проделанной работе.

Требования:

  • Опыт работы в сфере.
  • Исследования в области управления, социальных наук, образования, журналистики, коммуникации или других соответствующих областях.
  • Умение работать самостоятельно и в команде;
  • Знание румынского, русского (английский - желательно).

Что мы предлагаем

  • Гибридный режим работы (в офисе или дома), с гибким графиком и автономией;
  • Мотивирующая заработная плата;
  • Дружелюбная рабочая среда с многопрофильной командой;
  • Командообразующие мероприятия.

Тип деятельности: Частичная занятость

Период трудоустройства: сентябрь - декабрь 2022 г., с возможностью продления срока

Доступность позиции: сентябрь 2022 г.

Файл приложения должен содержать:

  • CV (максимум две страницы)
  • Мотивационное письмо (максимум одна страница).
  • Назовите двух человек для рефералов.

Файл заявки направить до 12:00 15.09.2022 на адрес communitycenter151@gmail.com с пометкой ”Конкурс Ассистент программы Волонтерской Академии”.

Персональные данные будут обрабатываться только в целях трудоустройства.