Inițiativa „Moldova pentru Pace” și AO „Laolaltă” angajează Grădinar pentru Centrul Comunitar / Инициатива «Молдова за мир» и АО «Laolalta» нанимают на работу Садовода для Общественного центра

RO (ниже на русском)

„Moldova pentru Pace” este o inițiativă civică creată pentru a oferi asistență refugiatelor și refugiaților în urma invaziei ruse în Ucraina.

De la începutul războiului, am contribuit la eforturile de gestionare a fluxului de migrație din țara vecină. Lucrăm pe mai multe direcții: asigurare cu produse (alimentare, de igienă, pentru copii), identificarea de cazare și transport gratuit, protecția drepturilor omului, monitorizarea situației de la punctul de trecere Palanca, gestionarea voluntarilor, oferirea de informație corectă și actualizată etc.

„Laolaltă” este asociația obștească fondată în 2020 din membrii Inițiativei „Împreună Împotriva Covid-19”. Misiunea organizației este să contribuie la dezvoltarea mediului de voluntariat, prin promovarea spiritului civic, empatiei și solidarității în societate, în care fiecare persoană se poate implica și contribui la dezvoltarea comunității sale.

Despre Centru Comunitar

Cu suportul UNHCR am lansat Centrul Comunitar - un spațiu prietenos și sigur pentru femei, care care să ofere oportunități egale de implicare, dezvoltare și integrare.
Am hotărât să avem o locație cât se poate de accesibilă și prielnică pentru ca fiecare persoană să se simtă confortabil și să fie un spațiu plăcut.

Despre job

Căutăm persoane care împărtășesc valorile noastre și care vor contribui la dezvoltarea inițiativei. Fiecare viitor/oare angajat/ă va trebui să semneze Codul de Etică care, în primul rând prevede, tratarea refugiatelor și refugiaților cu demnitate, respect, empatie și grijă. Înțelegând că refugiata/refugiatul e în primul rând un om într-o situație extrem de dificilă și nu reprezentantul unui grup etnic, social, etc.
Care manifestă o dragoste aparte față de grădinărit și curățenia curții.

Sarcini și responsabilități

  • Măturarea/Curățirea zăpezii/Spălarea  curții și teritoriului centrului;
  • Aruncarea și colectarea gunoiului de pe teritoriul curții;
  • Plantarea și îngrijirea grădinii, mentenanța aspectului estetic a acesteia;
  • Să ia în primire toate materialele necesare asigurării lucrului, având obligația să asigure utilizarea și păstrarea acestora în bune condiții;
  • Să răspundă la toate solicitările venite din partea office managerilor;
  • Să elaboreze lista cu necesități pentru buna desfășurare a activității.
  • Efectuarea lucrărilor de mentenanță a centrului și clădirilor anexe acestuia.

Cerințe

  • Experiență în domeniu.
  • Abilităţi de lucru independent şi în echipă;
  • Nivel de responsabilitate ridicat;
  • Spirit de inițiativă.

Ce oferim

  • Regim de lucru cu ore flexibile și autonomie;
  • Salariu motivant;
  • Un mediu prietenos de lucru cu o echipă multidisciplinară;
  • Activități de teambuilding.

Tipul de activitate: Part-time

Perioada de angajare: Septembrie – Decembrie 2022, cu posibilitatea de extentindere a termenului

Disponibilitatea postului: Septembrie 2022

Transmite dosarul de aplicare până pe 15/09/2022, ora 12:00  pe adresa communitycenter151@gmail.com, sau sună la numărul de telefon 068373874, cu titlul ”Concurs Grădinar”.

Datele personale vor fi procesate doar pentru scopuri de angajare.

RU

«Молдова за мир» — это гражданская инициатива, созданная для оказания помощи беженцам и беженцам после российского вторжения в Украину.

С начала войны мы внесли свой вклад в управление миграционным потоком из соседней страны. Мы работаем в нескольких направлениях: предоставление продуктов (продукты питания, средства гигиены, для детей), определение жилья и бесплатного транспорта, защита прав человека, мониторинг ситуации на пункте пропуска Паланка, управление волонтерами, предоставление правильной и актуальной информации и т.д.

«Laolalta» — общественное объединение, основанное в 2020 году участниками инициативы «Вместе против Covid-19». Миссия организации – способствовать развитию волонтерской среды, способствуя развитию гражданского духа, эмпатии и солидарности в обществе, в котором каждый человек может принять участие и внести свой вклад в развитие своего сообщества.

Об общественном центре

При поддержке УВКБ ООН мы запустили Общественный центр — дружественное и безопасное пространство для женщин, которое предлагает равные возможности для участия, развития и интеграции.
Мы решили сделать локацию максимально доступной и дружелюбной, чтобы каждый человек чувствовал себя комфортно и это было приятное пространство.

О работе

Мы ищем людей, которые разделяют наши ценности и будут способствовать развитию инициативы. Каждый будущий сотрудник должен будет подписать Кодекс этики, который, прежде всего, предусматривает достойное, уважительное, сочувственное и заботливое обращение с беженцами. Понимание того, что беженец – это в первую очередь человек, находящийся в крайне сложной ситуации, а не представитель этнической, социальной и т.п. группы.
Который проявляет особую любовь к садоводству и уборке двора.

Обязанности и ответственность

  • Подметание/Уборка снега/Мойка двора и территории центра;
  • Выбрасывание и сбор мусора с территории двора;
  • Посадка и уход за садом, поддержание его эстетичного вида;
  • Получать все материалы, необходимые для обеспечения работы, имея обязательство обеспечить их использование и сохранность в надлежащем состоянии;
  • Отвечать на все запросы офис-менеджеров;
  • Составить список потребностей для хорошего выполнения деятельности.
  • Проведение ремонтных работ центра и пристроек к нему.

Требование:

  • Опыт работы в сфере.
  • Умение работать самостоятельно и в команде;
  • Высокий уровень ответственности;
  • Инициативность духа.

Что мы предлагаем

  • Режим работы с гибким графиком и автономией;
  • Мотивирующая заработная плата;
  • Дружелюбная рабочая среда с многопрофильной командой;
  • Командообразующие мероприятия.

Вид деятельности: Частичная занятость

Период трудоустройства : сентябрь - декабрь 2022 г., с возможностью продления срока

Доступность позиции: сентябрь 2022 г.

Файл заявки отправить до 15.09.2022, 12:00 на адрес communitycenter151@gmail.com , или позвонить по телефону 068373874 , с пометкой «Конкурс садовод».

Персональные данные будут обрабатываться только в целях трудоустройства.