Asociația Amici dei Bambini, Moldova angajează coordonator/ coordonatoare proiect

TERMENI DE REFERINȚĂ

Context: Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini este o Organizație Non-Guvernamentală care activează în Republica Moldova de mai bine de 20 ani și  promovează dreptul fiecărui copil la familie, educație și timp liber.

Amici dei Bambini, Moldova implementează, în perioada mai 2022 – martie 2023, intervenția de răspuns la criza refugiaților din Ucraina ”COPIII PENTRU PACE” în cadrul căreia este activat Serviciul de asistență alimentară a refugiaților la vama Palanca și Centrul de plasament temporar pentru refugiați din s. Cărpineni, raionul Hîncești

Program de muncă:  full time (5 zile în săptămână câte 8 ore)

Locul de muncă: Chișinău, cu deplasări în teritoriu (vama Palanca)

Poziție: Coordonator / coordonatoare serviciu

Perioada de angajare: iunie - august 2022 cu posibilitate de extindere

Responsabilități și obligațiuni:

Sub conducerea Coordonatorului de proiect, coordonatorul de serviciu va avea următoarele sarcini:

  • Amenajarea și gestionarea activității punctului de distribuire a produselor alimentare calde și a apei pentru refugiații din Ucraina la punctul vamal Palanca – Udobnoe Maiaki;
  • Coordonarea echipei de operatori la punctul vamal Palanca-Udobnoe Maiaki;
  • Organizarea concursurilor de selectare a furnizorilor pentru aprovizionarea punctului de distribuire a produselor alimentare calde și a apei pentru refugiații din Ucraina la punctul vamal Palanca – Udobnoe Maiaki;
  • Elaborarea și completarea sistematică a instrumentelor de evidență a distribuirii produselor alimentare calde și a apei pentru refugiații ucraineni la punctul vamal Palanca – Udobnoe Maiaki;
  • Menținerea unei comunicări eficiente cu reprezentanții poliției de frontieră pentru asigurarea accesului echipei de operatori și/sau a furnizorilor până la punctul de distribuire a produselor alimentare calde și a apei pentru refugiații din Ucraina la punctul vamal Palanca – Udobnoe Maiaki;
  • Aprovizionarea echipei de operatori din cadrul punctului de distribuire a produselor alimentare calde și a apei pentru refugiații din Ucraina la punctul vamal Palanca – Udobnoe Maiaki cu produsele/utilajul necesar pentru o bună realizare a intervenției;
  • Achiziționarea și predarea produselor alimentare necesare pentru buna funcționare a Centrului de Plasament Temporar pentru refugiații ucraineni din satul Cărpineni, raionul Hîncești, în baza listei de necesități, prezentate săptămânal de administrația Centrului;
  • Asigurarea vizibilității intervenției de distribuire a produselor alimentare calde și a apei pentru refugiații din Ucraina la punctul vamal Palanca – Udobnoe Maiaki și la Centrul de Plasament Temporar pentru refugiații ucraineni din satul Cărpineni raionul Hîncești prin realizarea fotografiilor și a articolelor scrise despre activitatea desfășurată;
  • Alte roluri şi responsabilități la delegarea Coordonatorului de proiect.

Toată activitatea va fi organizată în conformitate cu Politica de protecție a copilului și Regulamentul Intern al organizației, aprobate în cadrul A.O. Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini.

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul social și alte domenii conexe;
  • Experiență de muncă în domeniu – minim 3 ani;
  • Experiență de muncă în ONG-uri constituie un avantaj;
  • Abilități de organizare şi planificare;
  • Abilitate de lucru în echipă și independent;
  • Abilități de comunicare asertivă și eficientă;
  • Abilități de interacțiune cu beneficiarii și cu membrii echipei de lucru;
  • Cunoașterea limbilor română și rusă, engleza constituie un avantaj;
  • Empatie și non-discriminare în lucrul cu diverse categorii de beneficiari;
  • Disciplină, corectitudine şi seriozitate;
  • Flexibilitate, capacitate de adaptare la situații neprevăzute și orientare spre realizarea obiectivelor;
  • Rezistență pentru activitate în condiții şi situații de stres;
  • Abilități de operare cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);
  • Disponibilitate imediată pentru a se implica cel 5 zile pe săptămână câte 8 ore, în perioada mai-septembrie 2022;

Oferim:

  • Salariu atractiv și motivant;
  • Instruire în domeniul asistenței de urgență;
  • Atmosferă de lucru prietenoasă.

Persoanele interesate vor expedia CV-ul actualizat și scrisoarea de motivare la adresa electronică: moldova.aibi@gmail.com, cu mențiunea “Coordonator/coordonatoare proiect””, până la 25.05.2022.

Persoană de contact: Tatiana Lungu (cell. 069291115)

Doar persoanele preselectate vor fi invitate la interviu.