Centrul de Politici și Reforme angajează Comunicator/comunicatoare

Termen de aplicare - 20 aprilie 2024.

Program de muncă: full-time.

Locul de muncă: oficiul CPR Moldova.

Poziție: Comunicator/Comunicatoare.

Perioada de angajare: 12 luni cu posibilitate de continuare a colaborării.

Despre organizația CPR Moldova - Centrul de Politici și Reforme

Misiunea CPR este de a promova accesul la informație și participarea publică, afaceri oneste și responsabile; drepturile omului, cu accent pe libertatea de întrunire și de exprimare și accesibilitatea și transparența sistemului judiciar. Lucrăm la nivel legislativ, propunând politici și reglementări; construim capacitățile funcționarilor și instituțiilor publice și implicăm cetățenii, dotându-i cu instrumentele democratice necesare pentru a se implica în procesul de luare a deciziilor.

Creăm materiale, ghiduri, publicații destinate atât cetățenilor/elor, cât și funcționarilor/elor. Promovăm instrumente de organizare comunitară și vrem cât mai mulți/te cetățeni/e să își cunoască și revendice drepturile. Oferim asistență și instituțiilor locale și centrale în interacțiunea lor cu cetățenii/ele pe domeniile noastre de lucru.

Responsabilitățile vor include:

  • Analiza comunicării curente a CPR și elaborarea unui plan de acțiuni;
  • Elaborarea planului de comunicare și implementarea acestuia;
  • Creșterea vizibilitatății activităților organizației;
  • Menținerea și dezvoltarea platformelor de comunicare ale organizației (pagina web,Instagram, Facebook, TiK Tok, X);
  • Monitorizarea și analiza impactului vizibilității și comunicării strategice a CPR;
  • Postarea și publicarea conținutului (articole, cercetări, imaginilor, etc.) CPR pe platformele de comunicare a organizației (pagina web, Facebook, Instagram, TikTok, X);
  • Colaborarea cu coordonatorii/oarele de proiecte, coordonatoarei de dezvoltare a comunității CPR, și cu designerul CPR;
  • Alte sarcini relevante postului.

Criterii de selecție:

  • Studii superioare într-un domeniu relevant de studiu sau combinația echivalentă de studii și experiență profesională;
  • Experiență de cel puțin doi ani în domeniul comunicării;
  • Cunoașterea platformelor de comunicare și a publicului din R. Moldova;
  • Cunoașterea excelentă a limbilor română și engleză. Cunoașterea limbii ruse va constitui un avantaj;
  • Abilitatea de a lucra în mod independent, pro-activ și conform unui program flexibil, la necesitate, în termeni restrânși;
    Abilități de scriere și redactare a materialelor, experiența de copywriting va constitui un avantaj;
    Disponibilitatea de a lucru și în weekend, la necesitate;

Criterii care vor constitui un avantaj, dar nu sunt esențiale:

  • Cunoașterea avansată a limbii ruse;
  • Experiența de lucru în cadrul organizațiilor neguvernamentale sau experiența de implicare în proiecte comunitare;
  • Cunoașterea soft-urilor/aplicațiilor de design grafic, elaborare și editare a produselor video;
  • Cunoașterea platformei Wordpress;
  • Cunoașterea Facebook Business Ads și Google Ads.

Ce oferim

  • Regim de lucru cu ore flexibile
  • Salariu motivant cu potențial de creștere
  • Un mediu prietenos de lucru
  • Activități de teambuilding

Cum aplici?

Pentru a aplica expediați dosarul la adresa cprmoldova@gmail.com cu subiectul CPR//Comunicator/comunicatoare.

Dosarul va conține:

CV-ul actualizat;

O scrisoare de motivare (min. 300 cuvinte și max. 800 cuvinte); în scrisoarea de motivare arătați de ce credeți că răspundeți cerințelor descrise mai sus.

3-5 exemple de materiale de comunicare pe care le considerați relevante.

Termen de aplicare 20 aprilie 2024

Persoana de contact, Vlada Ciobanu, tel: +37369070070

Doar candidații/tele preselectaţi/te vor fi contactați/te pentru interviu.