Caritas Moldova angajează un expert psiholog pentru realizarea unui webinar pe tematica sănătății mintale

Termeni de Referință

Privind selectarea unui expert psiholog pentru realizarea unui webinar, unei conferințe și ToT pe tematica sănătății mintale.

Locație:

Chișinău, Republica Moldova

Termenul limită de aplicare:

05 iunie 2022, ora 18:00

Funcția

Expert pentru realizarea unui webinar (2 zile la rând), unei conferințe (1 zi) și ToT (1 zi)

Proiectul de referință:

Slujirea Catolică pentru Sănătatea Mintală

Durata contractului:

iunie 2022

Zile de lucru:

8 zile

Limba de lucru:

Română, Rusă, cunoașterea limbii Engleze constituie un avantaj

  1. Context

Fundația de Binefacere “Caritas Moldova” este o organizație umanitară și caritabilă, care contribuie, prin activitățile sale, la eradicarea sărăciei și crearea unor sisteme sociale echitabile, promovând valorile toleranței și milosteniei creștine.

Domeniile de activitate ale organizației sunt: Asistență socială, Asistență și îngrijiri medicale, Educație, Tineret, Advocacy, Promovarea și consolidarea capacităților.

Scopul proiectului ”Slujire Catolică pentru Sănătate Mintală” este de a sprijini persoanele cu probleme de sănătate mintală din comunitate și de a ajuta enoriaşii și clerul să creeze o atmosferă de acceptare și asistență reciprocă în biserică locală.

  1. Scop

Fundația de Binefacere Caritas Moldova își propune să angajeze un expert care să pregătească și să livreze un webinar, o conferință și un ToT cu următoarele tematici:

Webinar (publicul țintă – angajații organizațiilor de caritate, voluntarii acestor organizații, preoții, persoanele consacrate);

Tematici:

  1. Introducere în sănătate mintală, conceptul de tulburare mintală;
  2. Stigmatizare persoanelor cu tulburări mintale în societate;
  3. Tulburări mintale răspândite: etiologie, simptome;
  4. Servicii existente pentru persoanele cu tulburări mintale, sursele de susținere psihologică pentru tineri (harta de resurse disponibile);
  5. Asistența persoanei cu tulburări mintale – modalități (pentru angajați, pentru leaderi organizațiilor, pentru voluntari, pentru preoți);
  6. Prevenția stresului profesional și psihoigienă.

Conferința (publicul țintă – toți interesați de subiectul sănătății mintale);

Tematici:

  5. Sănătatea mintală a copiilor – aspectele la care trebuie să atragem atenție;

ToT (angajații Caritas, voluntarii, preoți, persoanele consacrate);

Tematici:

  1. Bune practici de suport sănătății mintale la tineri;
  2. Comunicare despre subiecte de sănătate mintală între tineri: acordarea primului ajutorului psihologic colegului de școală/ facultate.

Rezultatul activității expertului vor fi un webinar de 2 zile (câte 3 ore pe zi), o conferință în format fizic (1 zi), un ToT în format fizic (4 ore), un ghid, care va cuprinde toate tematici menționate, recordings de la webinare, de asemenea materiale didactice (prezentări, foi de lucru, etc.).

  1. Responsabilități

În vederea realizării evenimentelor de mai sus, expertul va:

  • Căuta și culege informația actuală corespunzătoare tematicilor anunțate (informație trebuie să fie științific validată, cuprinzătoare, clară, accesibilă);
  • Elabora materiale didactice, prezentări, suporturi pentru realizarea webinarului, conferinței, ToT;
  • Pregăti și livra webinarul, modera/facilita conferința, pregăti și livra ToT
  • Elabora un ghid, care va cuprinde toate tematici abordate.
  1. Planificarea și implementarea activităților

Activitate

Perioadă

Elaborare materialilor didactice, prezentărilor, suporturilor pentru realizarea webinarului, conferinței, ToT

2 zile

Iunie 2022

Pregătirea și livrarea webinarului

6-8 ore (2 zile)

Iunie 2022

Pregătirea și moderarea/facilitarea conferinței

1 zi  (sâmbătă)

Iunie 2022

Pregătirea și livrarea ToT

4 ore

Iunie 2022

Elaborarea unui ghid care va cuprinde toate tematicile abordate în cadrul trainingului, conferinței și ToT

2 zile

Iunie 2022

  1. Cerințe fața de candidați

Educație:

  • Master în psihologie; formarea psihoterapeutică constituie un avantaj.

Abilități și competențe:

  • experiență în psihologie aplicată de minim 5 ani (de preferat în legătură cu organizații de stat);
  • experiență în pregătirea și livrarea trainingurilor – minim 2 ani;
  • cunoașterea programelor de realizare educației online (Zoom, Menti);
  • abilități foarte bune de cercetare;
  • competențe dovedite în utilizarea MS Office (programele grafice vor constitui un avantaj).
  1. Modalitatea de aplicare și selectare

Persoanele interesate trebuie să transmită un dosar, care să conțină:

  • CV;
  • Portofoliu de traininguri, conferințe, master-clasuri realizate anterior;
  • Oferta financiară care va include doar costul final pentru produs.

Dosarul de participare va fi transmis până în data de 5 iunie 2022 ora 18.00 prin e-mail la secretariat@caritas.md cu mențiunea „Angajare expert psiholog”.

Pentru întrebări de clarificare, vă rugăm să ne contactați la adresa de e-mail social@caritas.md sau la numărul de telefon 078800210.

  1. Oferta financiara

Expertul va elabora si va prezenta oferta financiară în funcție de activitățile planificate și produsul final. Plata onorariului se va realiza în maxim 3 zile lucrătoare de la acceptarea de către conducerea Caritas Moldova a serviciilor și livrabilelor menționate la punctul 7. Oferta financiară va fi prezentată în MDL și va include suma brută solicitată.

Articol adaugat de: Caritas Moldova Comunicare