Psiholog part-time în mun. Bălți

În perioada iunie-octombrie 2022, ca intervenție de răspuns la criza refugiaților din Ucraina, Asociația “Moștenitorii”, cu susținerea SODI (Germania), implementează proiectul de SPRIJIN PENTRU REFUGIAȚII UCRAINENI plasați în centrele pentru refugiați din nordul Moldovei.

În cadrul proiectului dat, AO “Moștenitorii” angajează part-time (50%) psiholog în mun. Bălți.

Atribuții și responsabilități:

  • Evaluarea necesităților emoționale și informaționale ale beneficiarului;
  • Realizarea consilierilor (individuale, de grup, de familie) cu copiii aflați în dificultate;
  • Acordarea consultanței psihologice părinților și persoanelor în vârstă;
  • Realizarea ședințelor telefonice și oferirea consultațiilor psihologice la distanță pentru persoanele refugiate, inclusiv copii, din Ucraina, oferind suport informațional, instrumental şi emoțional la necesitate;
  • Asigurarea evidenței beneficiarilor serviciilor psihologice/ apelurilor telefonice;
  • Disponibilitatea de deplasare în raioanele Glodeni, Râșcani, Drochia și Florești
  • Alte roluri şi responsabilități la delegarea Coordonatorului de proiect.

Toată activitatea va fi organizată în conformitate cu Regulamentul Intern și Politica Organizației

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul psihologiei și psihopedagogiei;
  • Experiență de muncă în domeniu – minim 2 ani;
  • Cunoștințe bune în domeniul psihologiei şi a tehnicilor de evaluare psihologică a copiilor, a legislației naționale şi internaționale din domeniul protecției copilului;
  • Abilități de evaluare psihoemoțională și consiliere psihologică individuală sau de grup centrate pe necesitățile beneficiarului;
  • Cunoașterea limbii ruse, (ucraineana constituie un avantaj);
  • Experiență de muncă în ONG-uri (constituie un avantaj);
  • Abilități de comunicare asertivă și eficientă (în condiții de comunicare la telefon);
  • Abilitate de lucru în echipă și independent;
  • Empatie și non-discriminare în lucrul cu diverse categorii de beneficiari;
  • Disciplină, corectitudine şi seriozitate;
  • Abilități de operare cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);
  • Disponibilitate imediată pentru a se implica în perioada mai - octombrie 2022;

Oferim:

  • Salariu atractiv și motivant;
  • Atmosferă de lucru prietenoasă.

Persoanele interesate vor expedia CV-ul actualizat și scrisoarea de motivare la adresa electronică: imoscalu@gmail.com, cu mențiunea «Psiholog» până la 20.05.2022.

Articol adaugat de: Irina Moscalu