Devino susținător al portalului
Become a Patron!

Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului din Moldova angajează documentatori / documentatoare

Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului din Moldova angajează

documentatori/documentatoare

Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului din Moldova (CIDDC) anunță concurs de selectare a documentatorilor/-oarelor în cadrul proiectului Educația pentru democrație în Republica Moldova, finanțat de Oficiul Consiliului Europei în Moldova.

CIDDC este o organizaţie nonguvernamentală, fondată în anul 1999, misiunea căreia este de a colabora cu copiii, familiile, autoritățile, serviciile publice și societatea civilă pentru a găsi soluții bazate pe drepturile copilului și pentru a-i inspira pe adulți să audă vocea fiecărui copil. Împreună contribuim la o societate cu mai multă grijă, înțelegere și respect pentru fiecare ființă umană. Pentru mai multe informații, accesați drepturilecopilului.md

Proiectul „Educația pentru democrație în Republica Moldova” are drept scop dezvoltarea competențelor pentru cultura democratică în sistemul educațional prin pilotarea, în 50 de instituții de învățământ, a Ghidului privind guvernanța democratică a școlii. Proiectul este implementat în perioada aprilie 2021 – noiembrie 2022.

Responsabilități:

  • Participarea la programul de formare a formatorilor (ToT) organizat în cadrul proiectului;
  • Documentarea atelierelor de formare ce țin de creșterea gradului de înțelegere a competențelor pentru cultura democratică pentru subiecții comunității școlare;
  • Documentarea instituțiilor partenere în consolidarea guvernanței democratice în cadrul școlii, inclusiv analiza progreselor și provocărilor, identificarea soluțiilor și adaptarea planului de lucru;
  • Colectarea informațiilor și a feedbackului din partea participanților și elaborarea rapoartelor după desfășurarea atelierelor;
  • Dezvoltarea participativă a instrumentelor și a metodelor de lucru cu comunitatea școlară;
  • Dcumentarea experienței și învățării generate în procesul de pilotare a Ghidului privind guvernanța democratică a școlii;
  • Menţinerea comunicării cu Formatorul/-oarea de bază și organizația.

Cerinţe faţă de candidat/-ă:

  • Studii universitare în domenii relevante;
  • Competențe pentru cultura democratică;
  • Competențe și experiență de formare în domeniul guvernanței democratice a școlii;
  • Abilități de a grupa informațiile, de a le sintetiza, identifica elementele importante și a găsi legăturile între ele;
  • Abilități de a compara și evalua informațiile obținute în cadrul atelierelor de formare;
  • Abilități de a asculta și de a fi atent la detalii;
  • Abilități de analiză a comportamentelor și a limbajului non-verbal;
  • Cunoașterea limbilor română (excelent) și rusă (excelent, mediu).

Procedura de recrutare a CIDDC se bazează pe angajamentul ferm cu privire la protecţia copilului față de toate formele de violență în cadrul proiectelor şi activităţilor organizației, precum și în afara ei. CIDDC are o politică de protecţie a copilului; candidatul/candidata selectat/ă va semna o declarație prin care se va angaja să respecte această politică.

Dosarul candidatului/-ei va include:

  • CV-ul candidatului/-ei;
  • Scrisoare de intenție, maximum o pagină.

Persoanele interesate vor transmite CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa de e-mail: ciddc@yahoo.com

Data-limită de depunere a dosarelor: 5 mai 2021

Numai persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate.

Contribuie la continuarea proiectului CIVIC.MD. Devino susținător, donează aici.

Susținătorii Portalului:

Ada Dulman | Constantin Curca | Marina Grosu | AO Principii Sanatoase | Vasile Vasiliev | Liliana Samcov | Elena Spinu | Anastasia Vrancean | Olga Melnic | Maria Barbalat | Georgiana Finaru | Irina Cojocaru | Aliona Turcan